Практичний психолог - Студенту

Поради щодо поведінки під час проведення масових заходів

• На стадіоні, дискотеці, в театрі не займайте місце біля стіни, гардеробу, в про­ходах. Наперед визначте напрям, за яким ви будете виходити, щоб не виявитися на шляху натовпу. Подумки уявіть імовірні шляхи екстреного порятунку (прохідні двори, під'їзди).
  • Збираючись на масові заходи не беріть із собою колючих та ріжучих предметів, спробуйте обійтися без галстука, шалі, сумки, скляної посудини. Не варто брати з собою велику суму грошей і цінні речі. Взуття на високих каблуках також може стати причиною небезпеки.
  • На масових заходах намагайтеся триматися подалі від мікрофонів, трибун, ланцюгів міліції, на які частіше всього буває спрямоване невдоволення натовпу.
  • Не наближайтеся до агресивно настроєних груп. При виникненні конфліктів із працівниками міліції, військовими ви можете бути втягненими в події незалежно від своєї волі.
  • Якщо ви взяли з собою дітей, то спостерігайте за тим що відбувається тільки зі сторони, подалі від скупчення людей.
  • Варто знати напам’ять один-два номери мобільних телефонів своїх близьких на випадок, якщо ви загубили в натовпі свій телефон, і раптом з’явиться можливість подзвонити і повідомити своїм рідним про своє місцезнаходження.
  • Не приєднуйтеся до мітингу «заради інтересу». Спочатку довідайтеся, чи він санкціонований, за що агітують виступаючі люди.

У випадку, якщо ви вже опинилися у натовпі, треба дотримуватись таких правил:

• Уникайте центру натовпу, а також краю, де існує небезпека від скля­них вітрин, решіток, огорож, стін.
  • При жодних умовах не намагайтеся іти проти потоку людей.
  • Намагайтеся ухилятися від нерухомих перепон на шляху (стовпів, труб, афіш, дерев).
  • Не чіпляйтеся ні за що руками, щоб не отримати травм.
  • Намагайтеся не впасти, для цього вивільніть руки. Якщо ви спробуєте щось підняти з землі - наразитеся на смертельну небезпеку бути затоптаним.
  • Якщо ви впали, негайно зробіть спробу піднятися. Для цього необхідно мак­симально швидко підтягнути під себе ноги і, згрупувавшись, ривком виштовхнутися вверх, використовуючи рух натовпу.
  • У тісному натовпі велика небезпека стискання, тому захистіть груди щепленими в замок руками.
  • Виходити з натовпу краще за ходом руху, рухаючись правим плечем під гост­рим кутом вправо.

Психічні особливості людини у натовпі

• Втрата самоконтролю і здатності до критичного мислення.
  • Зменшення інтелектуального і різке підвищення емоційного потенціалу.
  • Фізична анонімність провокує прояви асоціальної поведінки.
  • Відчуття збільшення своєї значимості і сили.
  • Схильність до копіювання та навіювання з боку оточуючих.
  • Висока категоричність в оцінках, думках, судженнях. Відсутність почуття міри.
  • Виникнення слухових, зорових, нюхових галюцинацій.

Універсальне правило безпеки – уникати скупчень людей.